Jak odnowić stare meble?

Trendy w urządzaniu wnętrz coraz częściej nawiązują do stylu retro. Design z dawnych lat wraca do łask, a jego elementy doskonale wpasowują się w nowoczesne aranżacje. Meble sprzed kilku dekad często wymagają naprawy bądź odświeżenia, dlatego w poniższym artykule prezentujemy przykładową renowację za pomocą wysokiej jakości farby do mebli.

Aby wykonać prostą renowację mebla, potrzebujemy:

1. Ocena stanu technicznego mebla i przygotowanie do malowania

Prace należy rozpocząć od oceny stanu technicznego mebla. Na jej podstawie będzie można określić które elementy wymagają naprawy oraz skompletować wszystkie potrzebne preparaty i akcesoria. Ponieważ prezentowana komoda posiada bardzo dobrze zachowane fronty, odnowione zostały zniszczony blat, boki oraz uchwyty i nogi. Oryginalnie komoda występowała z nadstawką, w blacie zostały zatem otwory po kołkach meblowych. Przed malowaniem wypełniono je szpachlą do drewna. Wszystkie malowane powierzchnie wymagały szlifowania. W przypadku renowacji małego mebla dobrze sprawdzi się papier na bloczku ściernym. Dla większych projektów można zastosować szlifierkę, jednak należy jej używać ostrożnie, gdyż niedoświadczenie w jej używaniu może doprowadzić do uszkodzenia mebla. Po szlifowaniu mebel należy dokładnie odpylić, a następnie umyć i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Komoda przed renowacją

Zniszczony blat komody

Szlifowanie blatu

2. Malowanie

Komoda została pomalowana jednoskładnikową farbą do mebli RD-Aquatop PU. Występuje ona w trzech wykończeniach: połysk, satyna, mat i jest dostępna w większości kolorów z wzorników RAL i NCS, co pozwala na dużą dowolność i uzyskanie satysfakcjonującego efektu. Zazwyczaj wystarczające jest naniesienie dwóch warstw (jeżeli zmieniamy kolor z bardzo ciemnego na bardzo jasny, aby uzyskać efekt dobrego krycia może być niezbędne nałożenie trzeciej warstwy). Po wyschnięciu pierwszej warstwy zalecamy ponowne szlifowanie, aby uzyskać jak najbardziej gładką powierzchnię. Farba RD-Aquatop PU jest szybkoschnąca, zatem pracę wykonano w ciągu jednego dnia. Ponieważ produkt można aplikować na zróżnicowane powierzchnie, pomalowane zostały także nóżki oraz uchwyty mebla, co pozwoliło ograniczyć ilość potrzebnych materiałów. Dla zwiększenia efektu estetycznego, na elementy metalowe naniesiono lakier miedziany w sprayu.

Zobacz także: Jak pomalować meble, regał farbą do mebli RD-Aquatop PU?

Odnowiony blat komody

Detale pomalowane w kolorze miedzi

Efekt końcowy

Zobacz film : „Jak odnowić meble, regał farbą do mebli?”

Farba do mebli RD-Aquatop PU

Farba RD-Aquatop PU

Lakier miedziany w sprayu

Lakier miedziany w sprayu

Wałek z mikrofibry

Wałek malarski z mikrofibry

Kuweta malarska

Tacka malarska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *