Bezbarwne zabezpieczenie zardzewiałej stali – jak wykonać?

Ikona posadzki

Rdza, czyli produkt utleniania żelaza i jego stopów, mimo destrukcyjnego działania tworzy niekiedy ciekawe efekty estetyczne. Elementy pokryte rdzawym nalotem coraz częściej pojawiają zarówno we wnętrzach urządzonych w industrialnym stylu, jak i w przestrzeni publicznej, na przykład na elewacjach. W poniższej poradzie pokażemy kolejne etapy zabezpieczenia skorodowanego elementu za pomocą bezbarwnego lakieru do metalu Monoguard Clear.

Oto następujące etapy prac bezbarwnego zabezpieczenia stali:


Aplikacja Elastometalu napędem hydrodynamicznym

Czysta stal zabezpieczona RD-Monoguard Clear

Aplikacja Elastometalu napędem hydrodynamicznym

Skorodowana stal zabezpieczona RD-Monoguard Clear

 

Zobacz film : „Bezbarwne lakierowanie zardzewiałej stali”

 

 

Lakier bezbarwny do stali Monoguard Clear – najważniejsze właściwości:

 

  • wysoko wytrzymały, wodorozcieńczalny bezbarwny lakier antykorozyjny
  • przeznaczony jest do zabezpieczania zróżnicowanych podłoży metalowych
  • pozwala zachować wygląd metalu i równocześnie zapewnia długotrwałą ochronę przed korozją
  • dostępny w trzech wykończeniach: połysk, satyna, mat
  • nie pozwala na rozwój rdzy oraz zapewnia bardzo dobrą ochronę przed działaniem warunków atmosferycznych

 

1. Przygotowanie stali do malowania

 

Kluczową czynnością od której w dużej mierze zależy przyczepność powłoki, jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Przy dużych pracach najbardziej efektywnym sposobem jest użycie myjki ciśnieniowej pod wysokim ciśnieniem (300 barów). W ten sposób szybko pozbędziemy się oleju, pyłu, słabo przylegającej rdzy lub starych powłok malarskich. Przy mniejszych projektach możemy poprzez ręczne szlifowanie pozbyć się zalegającej rdzy.

 

Szlifowanie zardzewiałego elementu

Po zeszlifowaniu, odkurzamy i dokładnie czyścimy blachę wodą z detergentem np. płynem do mycia naczyń, który doskonale odtłuszcza. Następnie mokrą szmatką usuwamy resztki detergentu, dokładnie wycieramy całą powierzchnię blachy i pozostawiamy do wyschnięcia.

 

Przygotowanie stali do malowania

Stabilne, suche i czyste podłoże gotowe do zabezpieczenia lakierem.

 

2. Malowanie

Ikona napęd hydrodynamiczny

Przed aplikacją, lakier antykorozyjny Monoguard Clear należy dokładnie wymieszać – powinien mieć jednorodną konsystencję. Aplikacji można dokonać przy użyciu pędzla, wałka, mocnego pistoletu powietrznego z zewnętrznym zbiornikiem ciśnieniowym, bądź napędu hydrodynamicznego. Lakier Monoguard Clear to produkt szybkoschnący, zatem prace można przeprowadzić w ciągu jednego dnia, nakładając wszystkie warstwy z odstępami 1-2h.

 

Aplikacja lakieru

3. Informacje dotyczące zużycia

 

Jeżeli chcemy aplikować lakier do metalu Monoguard Clear tylko dla efektu estetycznego to jedna lub dwie cienkie warstwy są wystarczające. Jeżeli jednak oczekujemy długotrwałego efektu, tzn. aby lakier zapewniał właściwości antykorozyjne musimy zwrócić uwagę na grubość powłoki.

Zgodnie z wytycznymi producenta, dla uzyskania trwałej ochrony antykorozyjnej (15lat+) bezbarwny lakier do metalu Monoguard Clear należy nałożyć w następującej grubości:

Plansza: informacje dotyczące zużycia
Ikona napęd hydrodynamiczny

Zalecana jest aplikacja minimum 2 warstw przy 7m2 z litra. Uzyskanie takiej warstwy jest możliwe przy aplikacji pędzlem lub profesjonalnym natryskiem np. napędem hydrodynamicznym. Przykładowy element zabezpieczono aplikując lakier wałkiem z mikrofibry. Aby uzyskać najbardziej gładkie wykończenie, lakier został rozciągnięty w cienkich warstwach. Dlatego też, aby uzyskać odpowiednią grubość powłoki, zaaplikowano trzy warstwy lakieru.

 

Odważanie potrzebnej ilości lakieru

 

Wskazówka: Przed przystąpieniem do malowania odmierzmy potrzebną ilość lakieru, który jest niezbędny do pomalowania powierzchni przy danej grubości powłoki.Następnie wystarczy tylko zużyć cały odmierzony materiał, ponieważ nieważna jest ilość warstw, a a grubość powłoki.

 

Gotowa, polakierowana stal

 

Lakier antykorozyjny Monoguard Clear posiada bardzo dobrą przyczepność do wielu metali żelaznych i nieżelaznych, zatem zabezpieczysz nim również:

Inne zastosowanie lakieru

Inne zastosowanie lakieru

Inne zastosowanie lakieru

 

4. Uwagi techniczne:

 

Poniższa uwaga dotyczy aplikacji na nieskorodowane metale żelazne (stal, żeliwo). Nie dotyczy aplikacji na metale nieżelazne (aluminium, miedź, ocynk, stal nierdzewna itp.)

Lakier Monoguard Clear jest produktem wodorozcieńczalnym. W przypadku aplikacji na nieskorodowane żeliwo i stal woda odparowująca z lakieru może doprowadzić do aktywowania rdzy. Oznacza to, że zaraz po pomalowaniu powstaną drobne kropki rdzy. Aby ograniczyć to ryzyko nie należy aplikować lakieru w warunkach wysokiej wilgotności. Nie należy także stali piaskować przed aplikacją lakieru Monoguard Clear. Piaskowanie uaktywnia stal i zwiększa ryzyko wystąpienia wykwitów rdzy po aplikacji wodnego lakieru.

Przed użyciem Monoguard Clear na czystej stali zalecamy wyczyszczenie stali za pomocą RD-Eco PowerClean. Środek doskonale odtłuszcza stal. Dodatkowo dzięki dodatkom zapobiegającym powstawaniu rdzy ogranicza powstawanie drobnych wykwitów rdzy po czyszczeniu stali i podczas aplikacji lakieru.

Jeżeli chcemy uzyskać efekt bez rdzy na metalach żelaznych, zawsze zalecamy próbne malowanie na mniejszym elemencie, aby potwierdzić, iż technika malowania to umożliwia.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu.


 

Lakier antykorozyjny Monoguard Clear

Nylonowy wałek malarski

Odtłuszczacz do metalu, stali RD-Eco PowerClean

Odtłuszczacz do metalu, stali RD-Eco PowerClean

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *