Czym pomalować aluminium?

 

W poniższej poradzie doradzamy jak skutecznie przygotować do malowania oraz czym pomalować elementy z aluminium. Zapraszamy.

Malowanie aluminium klasyfikujemy pod względem narażenia na zanurzenie:

1. Aluminium nienarażone na zanurzenie

 

1.1. Przygotowanie powierzchni

Jeśli malowane elementy nie będą narażone na zanurzenie, w tej sytuacji z reguły nie jest wymaganie przygotowywanie podłoża. Warto jednak zauważyć, iż występują różne stopy aluminium. W związku z tym, w pierwszej kolejności zalecamy dokładne odtłuszczenie malowanej powierzchni przy użyciu środka do usuwania zanieczyszczeń Oil Remover Q227 i wykonanie próby przyczepności. Natomiast przy większych pracach zalecamy dodatkowo uszorstnienie aluminium przed malowaniem.

 

1.2. Malowanie

Aluminium malujemy za pomocą podkładu do aluminium Multiprim. Jest to jednoskładnikowa, wodorozcieńczalna farba podkładowo-nawierzchniowa. Farba posiada bardzo dobrą przyczepność do gładkich podłoży jak: stal ocynkowana, aluminium, stal nierdzewna, cynk, miedź, stal, ołów, stal czarna, twarde PVC, poliester wzmocniony włóknem szklanym, PVDF, szkło, ceramika oraz do inne gładkie i chłonne materiały jak drewno i podłoża mineralne. Farba do aluminium Multiprim bazuje na polimerach akrylowych. Jest to szybkoschnąca – gotowa do dotyku i ponownego malowania po 1-4 h (w zależności od temp. i wilgotności). Produkt dostępny jest w kolorach wg. wzornika RAL, NCS.

 

2. Aluminium narażone na zanurzenie

 

2.1. Przygotowanie powierzchni

Podłoże musi być czyste, suche, odtłuszczone, i wolne od pyłu. Na powierzchni nie powinno być oleju, smaru, pyłu, powłok malarskich oraz obcych zanieczyszczeń. Dobre przygotowanie podłoża to kluczowy element dla uzyskania trwałość systemu!

 

2.2. Wytrawianie

Aluminium ulega utlenieniu, tę warstwę tlenku należy usunąć, poddając ją wstępnej obróbce w procesie wytrawiania preparatem do oczyszczania i wytrawiania świeżego ocynku Mordant Solution.

Po usunięciu wszelkich zanieczyszczeń produkt Mordant Solution należy wetrzeć w powierzchnię przy pomocy wałka, pędzla lub szczotki. Nie jest zalecane rozpylanie preparatu. Należy pamiętać o tym, że produkt może zmienić wygląd aluminium – zmatowić go lub nawet poczernić. Nie można dopuścić, aby produkt wysechł całkowicie na powierzchni aluminium – w związku z tym należy go dokładnie spłukać wodą po czasie ok. 2-10 minut. Na tak przygotowane podłoże można następnie aplikować farbę podkładową, jednak należy to wykonać jak najszybciej po wyschnięciu podłoża.

 

2.3. Gruntowanie

W pierwszej kolejności aluminium narażone na zanurzenie należy zagruntować. Do tego celu używamy dwuskładnikowy podkład z fosforanem cynku Q113. Jest to dwuskładnikowy grunt epoksydowy. Bazuje na fosforanie cynku, natomiast nie zawiera ołowiu i chromianów. Podkład Q113 przeznaczony jest do stosowania na czystą stal, drewno, włókno szklane oraz inne odpowiednio przygotowane podłoża. Charakteryzuje się doskonałą przyczepnością oraz tworzy bardzo zwartą powłokę, która doskonale chroni podłoże przed przenikaniem wody. Zastosowanie dwuskładnikowego podkładu sugerujmy szczególnie w przypadku, gdy malowany obiekt wystawiony jest na zanurzenie oraz ekstremalne narażenie chemiczne i mechaniczne.

 

2.3. Malowanie

Po zagruntowaniu przystępujemy do aplikacji farby poliuretanowej P101.

Farba P101 to dwuskładnikowa, oparta na rozpuszczalnikach, wysokiej jakości farba poliuretanowa, zapewniająca wraz z podkładami doskonałe zabezpieczenie metalowych powierzchni. Tworzy giętką powłokę, która chroni powierzchnie przed czyszczącymi środkami chemicznymi, dużą wilgotnością oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zapewnia estetyczne wykończenie oraz utrzymanie koloru i połysku przez długi czas eksploatacji. Doskonale nadaje się do trwałego zabezpieczania statków, jachtów, łodzi oraz innych powierzchni metalowych w środowisku morskim, przemysłowym oraz obszarach miejskich. Uwaga! Przedstawiony system nie zabezpiecza powierzchni, przed osadzaniem się porostów.

W poniższej tabeli przedstawiamy właściwości systemu do malowania elementów z aluminium narażonych na zanurzenie, takich jak zbiorniki, kadłuby łodzi itp:

ProduktIlość warstwGrubość mokrej warstwyCzas schnięcia przy temp. 20oCWydajnośćRozcieńczalnik
Podkład Q1132100-150 μm4-6 h11 m2/lTeamac 14
Lakier dwuskładnikowy poliuretanowy P1012120-140µ7m2/kg7 m2/kgNie rozcieńczać

W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.

 

Polecane produkty:

Preparat do odtłuszczania i czyszczenia Oil Remover Q227

Farba do aluminium Multiprim

Preparat do wytrawiania świeżego ocynku Mordant Solution

Dwuskładnikowy podkład epoksydowy z fosforanem cynku Q113

Farba chemoodporna poliuretanowa P101

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *