Jak malować sprayem meble i inne przedmioty?

Chcesz odnowić meble, dekoracje lub inne przedmioty w twoim domu? Nadaj im świeży wygląd za pomocą sprayu! W łatwy sposób uzyskasz możliwie najlepszy efekt estetyczny dla każdego rodzaju powierzchni, a przy tym zaoszczędzisz czas i pieniądze. Zademonstrujemy jak łatwo można odnowić stół. Przy okazji, nauczymy cię kilku łatwych technik malowania sprayem, które będziesz mógł wykorzystać przy kolejnych projektach.

Zobacz film „Jak malować sprayem – meble i inne przedmioty?”

Przygotowanie podłoża

Przed rozpoczęciem prac zalecamy przygotować niezbędne narzędzia. Poza samą farbą w sprayu, potrzebna nam będzie folia malarska, taśma malarska, maska ochronna, rękawice, gogle, szczotka druciana oraz papier ścierny.

Do prac na tym filmie wykorzystujemy stolik wykonany z drewna. W sytuacji, gdy chcemy pomalować przedmioty z metalu, należy w pierwszym kroku pozbyć się rdzy oraz luźnych elementów używając odpowiedniego papieru ściernego lub szczotki drucianej. Natomiast w przypadku, gdy chcemy odnowić meble lub inne elementy z plastiku, zalecamy zastosowanie farby do plastiku.

W kolejnym etapie powierzchnię należy przemyć wodą z detergentem, a następnie dokładnie spłukać czystą wodą i pozostawić do wyschnięcia.

Powierzchnie niemalowane należy zabezpieczyć stosując folie i taśmę malarską. Pamiętajmy aby rozpylać spray tylko w dobrze wentylowanych miejscach takich jak podwórko czy garaż. Należy również zwrócić uwagę na warunki pogodowe takie jak wilgotność czy temperatura powietrza, gdyż mają one wpływ na czas schnięcia farby. W związku z tym zalecamy za każdym razem starannie przeczytać instrukcję stosowania. Dla najlepszego efektu estetycznego proponujemy użyć farby gruntującej, która zapewnia trwałe i gładkie wykończenie. Podkład nakładany jest przed malowaniem, w związku z tym aby móc przystąpić do aplikacji farby, zagruntowane podłoże musi całkowicie wyschnąć.

Aplikacja

Przed użyciem należy dokładnie wymieszać puszkę z farbą. W tym celu wstrząsaj sprayem około jednej minuty od usłyszenia kulki mieszającej w pojemniku. Aby unikać zatykania się farby zalecamy częste wstrząsanie puszką również w trakcie aplikacji.


Aby uniknąć zacieków, należy trzymać puszkę w odległości ok 25 do 30 centymetrów od powierzchni malowanej. Wykonujemy stabilne i równe ruchy tam i z powrotem, nieznacznie pokrywając uprzednio pomalowaną warstwę. Zalecamy trzymać puszkę i wykonywać ruchy tak, aby farba nie nawarstwiała się w jednym miejscu. Aplikacji dokonujemy wykraczając przy każdym ruchu poza powierzchnie malowaną, dzięki temu unikniemy miejsc, w których będzie widoczny początek lub koniec ruchu sprayem.


Zawsze lepiej jest nałożyć kilka cienkich warstw niż jedną grubą. Zgodnie z informacją podaną na opakowaniu, należy upewnić się, czy przed nałożeniem kolejnej warstwy farby, uprzednia powinna być całkowicie sucha. Zbyt wczesne nałożenie kolejnej warstwy może spowodować marszczenie pomalowanej powierzchni. Czas schnięcia farby to 20 minut do nawet 2 godzin. Warto więc dokładnie zapoznać się z instrukcją aplikacji dołączoną do produktu.

Wskazówki

Jeśli po wyschnięciu farba ulegnie zmarszczeniu, zalecamy użycie papieru ściernego, w celu wygładzenia powierzchni, a następnie aplikację kolejnej warstwy oraz ponowne odczekanie aż do całkowitego wyschnięcia.


Jeśli zauważymy zaciek, należy zetrzeć go za pomocą chłonnej szmatki.


Aby uniknąć zatykania się sprayu, przed aplikacją kolejnej warstwy należy przetrzeć dyszę szmatką nasączoną rozcieńczalnikiem.

Polecane produkty:

Farby w sprayu do metalu, drewna

Farby w sprayu do metalu, drewna Hard Hat 2100

Lakier w sprayu

Lakier w sprayu Crystal Clear

Farba do plastiku

Farba do plastiku w sprayu i pod pędzel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *