Jak naprawić cieknący dach?

Dach jest bardzo ważnym elementem domu narażonym na zmienne warunki pogodowe. Mogą one prowadzić do powstania usterek wynikających z rozszerzalności cieplnej materiałów budowlanych. Nieszczelności te mogą spowodować bardzo poważne i kosztowne naprawy. 

Ubytki w spowodowane użyciem niewłaściwych materiałów mogą spowodować dostanie się wilgoci a przez to może dojść do odspajania warstw wierzchnich i kosztownych szkód. Ważne jest, aby uszczelnić ich połączenie. Poniżej przedstawiamy, jak w trzech krokach można zabezpieczyć spojenie dachu z kominem.

Zobacz film : „Uszczelnienie dachu z papy – przemysłowe, bezspoinowe, elastyczne, lekkie.”

Przygotowanie powierzchni

Należy pamiętać, że przygotowanie powierzchni jest kluczowym elementem aplikowania wszelkich systemów zabezpieczających. Przed przystąpieniem do zabezpieczania dachu, należy dokładnie usunąć wszelkie zabrudzenia. W pierwszej kolejności należy oczyścić i naprawić wszystkie uszkodzenia występujące na powierzchni komina i dachu.  Systemu nie należy aplikować na nową papę (musi być sezonowana przynajmniej rok) i nowy beton (stosować po 1-3 miesiącach od nałożenia). Staranne oczyszczenie i przygotowanie dachu pozwoli zapewnić odpowiednie przyleganie powłok do podłoża.

Nakładanie wzmocnienia

Na odpowiednio przygotowaną powierzchnie dachu można zacząć rozkładać siatkę wzmacniającą. Siatkę należy rozłożyć równomiernie wokół komina oraz przy powierzchni dachu, tak aby szczelnie do nich przylegała. W miejscach łączenia należy nałożyć siatkę na siebie z 5 cm zapasem. Jej końce powinny być poprzycinane tak, aby tworzyć kołnierz wokół komina (patrz rysunek poniżej).

Nakładanie powłoki uszczelniającej Elastodeck

Elastodeck to bezspoinowa, płynna powłoka uszczelniająca, niewymagająca zrywania wcześniejszych warstw pokryć dachowych. Tworzy jednolite (bez spoin i łączeń)elastyczne (200%), trwałe zabezpieczenie. Zapewnia długoletnią ochronę oraz wyjątkowy efekt dekoracyjny. Membrana dachowa Elastodeck to doskonała alternatywa dla pokryć bitumicznych.

IMG_0336

Po rozłożeniu siatki wzmacniającej możemy zacząć nakładanie powłoki uszczelniającej Elastodeck, przy użyciu pędzla, wałka lub napędu hydrodynamicznego. Pierwsza warstwa nanoszona jest z 25% rozcieńczeniem, aby przytwierdzić siatkę zabezpieczającą do powierzchni. Kolejne, nierozcieńczone warstwy nakładane są po wyschnięciu poprzedniej (min. 6 godzin). Aby uzyskać najlepsze uszczelnienie dachu należy nałożyć ok. 1,3-1,5 kg na m². Taką grubość uzyskamy nakładając 2-3 warstwy powłoki. Bardzo ważne jest, aby spod powłoki uszczelniającej nie przebijała struktura siatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *