Jak pomalować paletę?

Palety można wykorzystać nie tylko jako platformy do przenoszenia i składowania towarów. Coraz częściej znajdują one zastosowanie w codziennym życiu, wykorzystywane jako meble. Charakteryzują się mnogością zalet: są tanie, ogólnodostępne, dodają wnętrzom oryginalności, a co najważniejsze – można wykończyć je samodzielnie, według własnego pomysłu. W poniższym tekście podpowiemy Ci jak w prosty sposób stworzyć bazę do wykonania łóżka, stolika, wieszaka… Możliwości są nieograniczone!

1. Przygotowanie palety do malowania

Najważniejszą czynnością jest odpowiednie przygotowanie palety – usunięcie wystających gwoździ, zeszlifowanie drzazg oraz uzupełnienie nierówności szpachlą do drewna. Koniecznie trzeba usunąć powstały pył, odkurzyć, przetrzeć wilgotną ściereczką i pozostawić do wyschnięcia. Od prawidłowego przygotowania podłoża zależy nie tylko przyczepność farby, ale także dalsze użytkowanie palety, dlatego czynność ta musi być wykonana bardzo dokładnie.

2. Gruntowanie

Użycie gruntu zapewnia stworzenie zabezpieczającej powłoki na powierzchni drewna, dzięki czemu poprawia się przyczepność farby oraz odporność na działanie warunków atmosferycznych. Dzięki temu możemy cieszyć się stworzonymi przez nas meblami nawet w ogrodzie czy na tarasie. Dla uzyskania jak najlepszych efektów polecamy zastosowanie wałka z krótkim włosiem. Kolejną powłokę można nakładać po upływie minimum 16 godzin.

WP_20150914_12_40_26_Pro

Gruntowanie wyszlifowanej wcześniej palety

3. Malowanie

Następnym krokiem jest malowanie farbą. Przed przystąpieniem do malowania farbę należy dokładnie rozmieszać. Kolejną warstwę można aplikować po upływie minimum 12 godzin. Do aplikacji polecamy wałek gąbkowy, który pozwoli rozprowadzić farbę w estetyczny sposób. Farba pozwala uzyskać wykończenie w połysku. Powłoka wysycha w 12 godzin, jednak do pełnej trwałości należy odczekać 5-7 dni.

WP_20150916_09_08_55_Pro

Aplikacja pierwszej warstwy farby

Paleta po aplikacji drugiej warstwy.

4. Co dalej?

Po wykonaniu powyższych czynności paleta jest gotowa do wykorzystania. Można przymocować do niej skrętne koła, lub pomalować większą ilość palet, zmontować je, tworząc dowolne meble.

Clipboard01

Pomalowane palety.

Paleta z przymocowanymi kółkami skrętnymi.

Użyte produkty:

Farba podkładowa do drewna

Farba podkładowa Wood Primer

Farba Marine Gloss

Farba jachtowa do drewna Marine Gloss

Wałek nylonowy 5 mm

Wałek do lakierów z włosiem 5 mm

Wałek malarski z gąbki

Wałek malarski z gąbki

2 odpowiedzi na “Jak pomalować paletę?”

 1. Wojciech pisze:

  Kogo stać na farby za 250 zł?

  • noxan pisze:

   Szanowny Panie,
   1 opakowanie 1l Teamac Wodd Primer cza 73,80 zł brutto, oraz 1 opakowanie 1l Marine Gloss RAL 3000 za 73,80 zł brutto (w sumie 147,60 zł) wystarczy na pomalowanie 2-3 palet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *