Jak uszczelnić dach z papy?

Uszczelnianie dachu przemysłowego

Nieszczelność dachu pokrytego papą to często spotykany problem. Przeciekający dach powoduje szereg problemów od zalewania pomieszczeń, niszczenia instalacji elektrycznych po pleśń i grzyby. W dzisiejszym wpisie podpowiemy Państwu jak łatwo i skutecznie uszczelnić dach z papy lub pokryty innymi powłokami bitumicznymi we własnym zakresie.

Papa termozgrzewalna, asfalt i inne pokrycia bitumiczne to często spotykane pokrycia dachowe. Jest to rozwiązanie dość tanie i bardzo popularne, ale niestety zawodne. Powłoka bitumiczna jest mało elastyczna, ulega degradacji na skutek działania promieni UV, a jej ochronne właściwości maleją pod wpływem deszczu i zmian temperatury. Dodatkowo dość trudno jest nią zabezpieczyć wszelkie zakamarki dachu takie jak miejsca wokół okien czy kominów, a łączenia jeżeli nie są dobrze zgrzane, szybko zaczynają pękać i przeciekać. Gdy położymy nową papę na stare pokrycie w celu uszczelnienia dachu, w krótkim czasie zacznie ona pękać i problem powróci. Aby naprawić taki dach najlepiej jest zerwać całe stare pokrycie i położyć nowe co wiąże się ze sporymi kosztami i musi być przeprowadzone przez specjalistów.

Skuteczną alternatywą dla zrywania starego pokrycia jest uszczelnienie dachu z papy za pomocą specjalistycznych powłok uszczelniających. Powłoki te powinny spełniać kilka podstawowych warunków: muszą być elastyczne, odporne na promieniowanie UV i trudne warunki pogodowe oraz oczywiście muszą być wodoszczelne. Co najważniejsze, taką powłokę można zastosować na odpowiednio przygotowany dach bez konieczności zrywania starego pokrycia. Co więcej, powłoki te nie mają spoin i łączeń, tworzą jednolitą elastyczną powierzchnię, dzięki czemu są dużo szczelniejsze i skuteczniejsze niż pokrycia bitumiczne.

Jako powłokę uszczelniającą polecamy bezspoinowe pokrycia dachowe Elastodeck. Jego aplikacja jest bardzo prosta. Prawidłowe zastosowanie systemu Elastodeck zagwarantuje bardzo elastyczną, trwałą i wodoszczelną powłokę dachu.

Bez łączeń:
bezspoinowa powłoka, bez łączeń, zapewnia długoletnią szczelność na skomplikowanych dachach.

Ikona bez łączeń

Elastyczna:
elastyczne pokrycie dachowe to trwała szczelność w newralgicznych miejscach np. na styku różnych materiałów.

Ikona elastyczna

Lekka:
lekkie (ok. 1 kg/m² dachu) uszczelnienie nie obciąża nadmiernie konstrukcji dachu.

Ikona lekka

Jasna:
jasna membrana odbija więcej światła i ogranicza nagrzewanie dachu i budynku.

Ikona lekka

Zobacz film : „Uszczelnienie dachu z papy – przemysłowe, bezspoinowe, elastyczne, lekkie.”

Przygotowanie dachu z papy przed uszczelnieniem

Dobrze przygotowana powierzchnia to podstawa udanego procesu uszczelniania dachu. Ważne, aby podłoże było wolne od wszelkich zabrudzeń, takich jak kurz, piasek, liście, mech i luźne stare kawałki papy oraz powłoki malarskie. Dzięki temu nowa powłoka uszczelniająca będzie dobrze przylegać. Dach odkurzamy i dokładnie zmywamy wodą z dodatkiem detergentu (może to być zwykły płyn do mycia naczyń). Trudniejsze zabrudzenia najlepiej wyczyścić szczotkami ryżowymi. Jeżeli na powierzchni papy utworzyły się pęcherze należy je rozciąć i wysuszyć. Tak wyczyszczony dach pozostawiamy do wyschnięcia.

Przygotowanie podłoża za pomocą myjki ciśnieniowej

Przygotowanie podłoża przy użyciu myjki ciśnieniowej

Nakładanie włókniny wzmacniającej

Aby wzmocnić system uszczelniający na odpowiednio przygotowanym i wysuszonym dachu rozkładamy równo siatkę wzmacniającą S-13. Brzegi siatki nakładamy na siebie z 5 cm zapasem. W przypadku dachów ze skosem siatka nie jest wymagana, ale jej zastosowanie znacznie wzmocni system uszczelnienia.

Układanie włókniny wzmacniającej

Aplikacja warstwy podkładowej

Na rozłożoną siatkę nakładamy podkład, aby polepszyć przyczepność powłoki uszczelniającej do podłoża. Jako podkład zalecamy użyć 1 warstwę dobrze wymieszanego i rozcieńczonego 25% wodą bezspoinowego pokrycia dachowego Elastodeck. Podkład nakładamy pędzlem lub wałkiem. Po nałożeniu podkładu należy odczekać na jego wyschnięcie minimum 6 godzin.

Aplikacja warstwy podkładowej

Nakładanie podkładu na włókninę wzmacniającą

Aplikacja warstwy uszczelniającej

Na wyschnięty podkład i siatkę nakładamy powłokę uszczelniającą. Do uszczelniania dachu z papy stosujemy nierozcieńczony, dobrze wymieszany Elastodeck. Aby uzyskać najlepsze rezultaty należy nałożyć ok. 1,3 – 1,5 kg Elastodeck na 1 m2 dachu. Taką grubość uzyskamy nakładając przeważnie 2 – 3 warstwy powłoki. Ważne, aby spod powłoki uszczelniającej nie przebijała struktura siatki. Po nałożeniu każdej warstwy Elastodeck należy odczekać minimum 6 godzin, żeby powłoka zdążyła wyschnąć. Elastodeck możemy nakładać pędzlem, wałkiem lub napędem hydrodynamicznym jeżeli zależy nam na idealnie gładkiej powierzchni bez smug.

Uszczelnianie dachu z papy

Nakładanie warstwy uszczelniającej za pomocą napędu hydrodynamicznego

Uszczelnienie dachu z papy na styku różnych materiałów

W taki sposób uzyskamy trwałe, elastyczne, odporne na promieniowanie UV i trudne warunki uszczelnienie dachu z papy. Jak widać proces nie jest skomplikowany, więc nie musi być przeprowadzany przez wyspecjalizowaną ekipę. Dzięki temu dodatkowo ograniczymy koszty przeprowadzenia uszczelnienia dachu.

Dach z papy przed uszczelnieniem:

Dach z papy przed uszczelnieniem

Uszczelniony dach z papy:

Dach z papy po uszczelnieniu

Zastosowane produkty:

Bezspoinowe pokrycie dachowe Elastodeck

Bezspoinowe pokrycie dachowe Elastodeck

Włóknina wzmacniająca do dachu S-13

Włóknina wzmacniająca do dachu S-13

10 odpowiedzi na “Jak uszczelnić dach z papy?”

  1. Bogdan Dębski pisze:

    Witam,
    proszę o odpowiedż, czy na papę termozgrzewalną z posypką, położoną na dachu w 2018roku, mógłbym zastosować bezpośredno, po oczyszczeniu i wymyciu, membranę Noxan, bez siatki i podkładu? Dach ma powierzchnię 100 m kw., jaką ilość zakupić?

  2. Adrianna pisze:

    Czy włókninę lepiej położyc równolegle ze spadkiem czy w poprzek??

  3. płaski dach pisze:

    pytanie o uszczelnienie okolic wywiewki. Krycie dachu papą (dach płaski, mały spadek) odbyło się kilka miesięcy temu, dekarz twierdzi, że jest ok,, ale niestety po roztopach śniegu deski od środka w okolicy wywiewki są mokre (jesteśmy w trakcie budowy) – podcieka w obszarze około 30 cm dokoła rury. Dodatkowo na wywiewce założony jest kołnierz gumowy od góry uszczelniony silikonem. Co możemy jeszcze zrobić, czym uszczelnić okolice – bo jak położymy wełnę – nie będzie widać czy nadal coś cieknie a praca i pieniądze pójdą na marne. Dekarz sugeruje silikon – my nie jesteśmy przekonani, ze to coś da albo zadziała na krótko

  4. Piotr pisze:

    Jaka jest cena podkładu i siatki?

  5. Paweł pisze:

    Gdzie najbliżej mogę kupić Elastodeck a mieszkam 62-400 Słupca Wielkopolskie

    • noxan pisze:

      Szanowny Panie,
      Najbliżej Pana jest oddział Noxan w Poznaniu przy ul. Pułtuskiej 13. Zapraszamy również do złożenia zamówienia przez nasz sklep internetowy – towar wysyłamy przesyłką kurierską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *