Jak wychłodzić halę przemysłową, magazyn?

Dach


Dostosowanie odpowiednio niskich temperatur do wymogów obowiązujących w magazynach to trudne zadanie, pochłaniające spore koszty zarówno przy montażu klimatyzatorów, jak i z późniejszym zużyciu energii elektrycznej. Ne chodzi tylko o chłodnie, w których bardzo skrupulatnie należy przestrzegać temperatur.

Magazyny, hale przemysłowe, obory czy stajnie to miejsca, w których również należy dbać o utrzymanie odpowiedniej temperatury.

W związku z tym, proponujemy tanie i proste rozwiązanie, które dzięki bardzo dobremu odbiciu promieniowania podczerwonego pozwala znacząco ograniczyć temperaturę w budynkach wystawionych na wysokie nasłonecznienie.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj poniższą poradę.


Zobacz filmy:


„Pokrycie dachowe pod instalację fotowoltaiczną”

„Biały Dach – Ograniczanie nagrzewania budynku.”


Korzyści ogólne


Polecany system to wysoce elastyczna, bezszwowa powłoka odbijająca ciepło z promieni słonecznych Thermoflex. Zamiast absorbować promieniowanie podczerwone, powłoka odbija je, dzięki czemu dach nie ulega nagrzaniu, a dodatek mikro-kulek ceramicznych zmniejsza szok termiczny oraz przenikanie ciepła do wnętrza pomieszczeń.

Dodatkowo, powłoka w białym kolorze sprawia, że wchłaniane jest (ok. 80% fal podczerwonych jest odbijane). Dla porównania, czarny dach odbija 0 – 5% ciepła słonecznego.

Bez łączeń:
bezspoinowa powłoka, bez łączeń, zapewnia długoletnią szczelność na skomplikowanych dachach.

Ikona bez łączeń

Elastyczna:
elastyczne pokrycie dachowe to trwała szczelność w newralgicznych miejscach np. na styku różnych materiałów.

Ikona elastyczna

Lekka:
lekkie (ok. 1 kg/m² dachu) uszczelnienie nie obciąża nadmiernie konstrukcji dachu.

Ikona lekka

Jasna:
jasna membrana odbija więcej światła i ogranicza nagrzewanie dachu i budynku.

Ikona lekka

dach na kamerze termowizyjnej

Zdjęcia z kamery termowizyjnej z dachu, na którym zastosowano powłokę odbijającą ciepło z promieni słonecznych Thermoflex.

Legenda:
Papa – 71°C – kolor pomarańczowy
Pokrycie dachowe Elastodeck – ok. 40°C – kolor jasny niebieski
Ochrona termiczna dachu Thermoflex – 34°C – kolor ciemny niebieski


Thermoflex na dachu metalowym
Powłoka Thermoflex na pod panelami fotowoltaicznymi

Magazyn dach biały


Budynki hodowlane


W budynkach przeznaczonych do hodowli niezbędne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury. Przegrzane zwierzęta generują straty dla hodowców, głównie ze względu na choroby i spadek masy ciała spowodowany mniejszym spożyciem paszy. Ponadto młode potrzebują łagodnych warunków do wzrostu, aby przeżyć do wieku dorosłego. Obniżenie temperatury poprzez aplikację powłoki odbijającej ciepło przynosi korzyści dla chowu zwierząt oraz bardzo duże oszczędności dla hodowców – koszt materiałów – od 16,50 zł netto za m2.


Dach z papy


Hale i magazyny


Latem, magazyny mają tendencję do przegrzewania się, głównie ze względu na długi czas ekspozycji na słońcu. Zmniejsza to komfort pracy, a w skrajnych przypadkach nawet ją uniemożliwia, dlatego bardzo ważne jest utrzymanie optymalnej temperatury powietrza. Koszty pracy klimatyzatorów w wielkich przestrzeniach magazynowych są ogromne, więc zmniejszenie temperatury dachu nawet o 10°C może przynieść zauważalne oszczędności – w zależności od powierzchni magazynu, mogą sięgać nawet do kilkuset tysięcy złotych rocznie!

Dodatkowo, dachy z papy są wyjątkowo wrażliwe na wysokie temperatury, więc ochładzając je, wydłużamy żywotność dachu. Unikamy w ten sposób dodatkowych kosztów wynikających z potrzeby naprawy dachu.


biały dach magazyn
Biały dach z papy


Systemy


W zależności od podłoża dachowego, posiadamy różne systemy odbijające promieniowanie cieplne:


Świetliki


Częstym problemem na halach magazynowych są świetliki, które wpuszczają za dużo światła i ogrzewają dodatkowo magazyn. Możemy łatwo i skutecznie zasłonić świetliki używając systemu farb do świetlików dachowych: podkład Multiprim i farba poliuretanowa Aquatop PU. Multiprim to podkład o bardzo dobrych właściwościach adhezyjnych, możemy go stosować na szkło, większość plastików, a nawet poliwęglany. Farba RD-Aquatop PU w kolorze białym w wykończeniu w połysku doskonale odbija światło słoneczne, tworzy łatwo zmywalną powłokę oraz zapewnia bardzo wysoką odporność na warunki zewnętrzne. Dzięki szybkiemu schnięciu obu farb możemy zamalować świetliki w ciągu jednego dnia, skutecznie blokując i odbijając promienie słoneczne.

Świetliki przed malowaniem

Świetliki przed malowaniem

Świetliki po malowaniu

Świetliki po malowaniu

pomalowane świetliki


Dachy z papy


Podłoża bitumiczne są naturalnie ciemne, więc aplikacja białej powłoki jest oczywistą odpowiedzią na problemy z ich przegrzewaniem. W celu wychłodzenia hali przemysłowej zalecamy zastosowanie systemu 1 x  pokrycie dachowe Elastodeck 0,25 kg/m2 + 1 x powłoka odbijająca ciepło z promieni słonecznych Thermoflex 0,25 kg/m2 . Warto jednak wiedzieć, iż Thermoflex możemy stosować jedynie na w pełni uszczelnione, wodoszczelne dachy. Jeżeli więc dach przecieka to w pierwszej kolejności należy go uszczelnić. Polecamy membranę na skomplikowane dachy przemysłowe.

Zobacz również poradę: Uszczelnienie dachu przemysłowego z papy

dach przed elastodeck

Przed uszczelnieniem

dach uszczelniony elastodeck

Po uszczelnieniu Elastodeck

Dach z papy Roof White

Dach pomalowany białą powłoką odbijającą ciepło z promieni słonecznych Thermoflex.


Dachy metalowe


Powłokę wysoko refleksyjną można również zastosować na dachach blaszanych pod warunkiem, iż są zabezpieczone antykorozyjnie. Proponujemy aplikację – farby uszczelniającej do dachu na rdzę Elastometal wraz z powłoką Thermoflex. Dzięki zastosowaniu obu produktów mamy pewność, że dach nie będzie korodował i ulegał przegrzewaniu.

Sprawdź również poradę: Jak uszczelnić metalowy dach?

Elastometal dach


W razie pytań, zapraszamy do kontaktu.


Powłoka refleksyjna Thermoflex

System do płytek

System farb do świetlików dachowych

Lekka membrana dachowa Elastodeck

Elastyczna farba antykorozyjna Elastometal

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *