Jak zrobić tablicę suchościeralną?

Nowoczesne farby tablicowe pozwalają zamienić praktycznie dowolną gładką powierzchnię w tablicę suchościeralną, po której można pisać i rysować markerami. Doskonale nadają się do zastosowania w biurze, szkole, pracowni, pokoju dziecka i każdym innym miejscu gdzie chcemy stworzyć przestrzeń do kreatywnej pracy i zabawy. W poniższym artykule przedstawiamy jak krok po kroku wykonać powłokę suchościeralną:


 

Zobacz film: „Jak zrobić ścianę do pisania pisakami, markerami suchościeralnymi?”

Lakier do tworzenia tablic do pisania i rysowania markerami – Hydrograf HP


Sprawdzonym produktem umożliwiającym tworzenie ścian suchościeralnych jest Hydrograff High Performance. To wysoko wytrzymały lakier przeznaczony do stosowania na gładkie powierzchnie pokryte farbami. Lakier występuje w wersji bezbarwnej, dzięki czemu możemy uzyskać tablicę suchościeralną w dowolnym kolorze. Dzięki zastosowaniu lakieru otrzymujemy:

  • Powłokę suchościeralną na ścianach stworzoną za pomocą lakieru poliuretanowego.
  • Nawierzchnie poliuretanowe są bardzo odporne na ścieranie oraz posiadają wysoką odporność chemiczną.
  • Ze ściany zabezpieczonej taką powłoką można łatwo ścierać markery z pomocą gąbki.
  • Dodatkowo uzyskujemy łatwo zmywalne, łatwe do utrzymania w czystości, estetyczne wykończenie.

Sprawdź także: Jak zrobić ścianę magnetyczno-tablicową?


1. Przygotowanie podłoża


W przypadku ścian suchościeralnych kluczowa jest aplikacja na w pełni gładkie podłoże. Dlatego też jeśli ściana posiada ubytki i nierówności, należy je wypełnić przeznaczoną do tego szpachlą.
Przed przystąpieniem do aplikacji pamiętajmy o zabezpieczeniu wszystkich niemalowanych powierzchni. Posłuży do tego folia i taśma malarska. Przed aplikacją lakieru bezbarwnego Hydrograff HP ściana powinna być zwarta i gładka. Dla uzyskania takiego efektu zalecamy użycie farby do lamperii RD-Aquatop PU


ściana gotowa do malowania

ściana zabezpieczona taśmą malarską i folią


2. Aplikacja farby nawierzchniowej w kolorzeFarbę tablicową bezbarwną Hydrograff HP można nakładać na większość standardowych farb wewnętrznych. Nie zalecamy jednak aplikacji na tanie, chłonne, matowe farby, gdyż przy aplikacji lakieru mogą powstać smugi i przebarwienia. Do naszej pracy użyliśmy farby RD-Aquatop PU, ponieważ pozwala uzyskać gładką, zwartą, bardzo dobrze zmywalną powierzchnie, która nie żółknie. Farba dostępna jest w wielu kolorach z palety RAL i NCS.Malowanie farbą RD-Aquatop PU


3. Aplikacja lakieru suchościeralnego


Lakier Hydrograff HP to produkt dwuskładnikowy. W związku z tym przed aplikacją należy połączyć oba składniki produktu.

W razie potrzeby podziel opakowanie na mniejsze porcje, aby uniknąć strat w materiale. Aktywator powoli dodajemy do bazy. Mieszamy mechanicznie wiertarką wyposażoną w mieszadło do farb. Czas mieszania to 3 do 5 minut (stosunek wagowy mieszania: podany na opakowaniu). Po zmieszaniu czekamy ok. 5 do 10 minut w celu pozbycia się pęcherzy powietrza.


Hydrograff HP gif


Przed aplikacją farby tablicowej bezbarwnej Hydrograff HP przygotuj wałek. Pozbądź się wszelkich luźnych włosków. Oto dwa proste sposoby:

  • oklej wałek taśmą malarską i zerwij taśmę i/lub
  • umyj wałek ciepłą wodą i pozostaw przez dobę do wyschnięcia.

Lakier aplikowany za pomocą pędzla pozwala uzyskać grube warstwy jednak pozostawia widoczne ślady. Dlatego pędzel używamy tylko do odcięcia. W przypadku aplikacji wałkiem nakładamy cienkie warstwy. Dlatego musimy nałożyć ich więcej, aby uzyskać odpowiednio grubą powłokę. Najszybszym rozwiązaniem jest dwukrotne nałożenie lakieru techniką „mokre w mokre”.
Na wykonanie tej pracy potrzebne są dwa dni.


Odcinanie pędzlem

malowanie wałkiem


Dzień 1

Przystępujemy do aplikacji pierwszej warstwy lakieru (wydajność: 2 warstwy przy wydajności 16m2/l). Zaraz po pomalowaniu całej ściany wracamy do początku i od razu, na mokrą powierzchnię nakładamy kolejną powłokę lakieru. Tak pomalowaną ścianę zostawiamy na ok. 10 godzin. (przy temperaturze 20oC).

Wskazówka: Do malowania sugerujemy stosować wałek z mikro fibry Roll Roy, gdyż jest on przez nas sprawdzony. Wiele innych wałków na powierzchni może pozostawiać wyraźny tzw. efekt baranka, który utrudnia ścieranie mazaków.


Dzień 2

Przed malowaniem drugiej warstwy upewnij się, że ściana jest gładka. W razie potrzeby delikatnie, miejscowo ją przeszlifuj.

Nazajutrz przystępujemy do aplikacji kolejnej warstwy lakieru techniką mokre w mokre.
Pracę wykonujemy dokładnie w ten sam sposób jak w dniu poprzednim. (wydajność: 2 warstwy przy wydajności 16m2/l).
Z reguły 4 warstwy przy wydajności 16m2/l są wystarczające.

Jeśli jednak po wyschnięciu ściana nie jest w pełni gładka, a więc posiada widoczne, matowe prześwity, sugerujemy aplikację kolejnej warstwy lakieru.Malowanie mokre w mokre


4. Uwagi techniczne


Uwaga! Po aplikacji ostatniej warstwy należy odczekać minimum 7 dni przed pierwszym użyciem ściany suchościeralnej. (przy temperaturze ok. 20oC).
W ciągu pierwszych 28 dni nie powinniśmy pozostawiać napisów na tablicy na dłużej niż 1 godzinę, gdyż mogą okazać się trudno zmywalne. Po wspomnianych 28 dniach można w pełni korzystać z tablicy, pozostawiać napisy i rysunki na dłużej.

Tablice suchościeralne stworzone za pomocą lakieru Hydrograff HP zachowują się podobnie jak standardowe tablice suchościeralne, zatem niektóre markery ścierają się z nich łatwo, a inne nieco gorzej. Sugerujemy więc sprawdzenie markerów od różnych producentów.

Równie ważnym elementem poprawnego użytkowania tablicy suchościeralnej jest odpowiedni dobór gąbki. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, jednak do zmywania markerów rekomendujemy gąbki z filcem, które nie rysują i nie niszczą powłoki tablicy.


pisanie markerem

usuwanie napisu


4.1. Trwałość ścian suchościeralnych


Markery z powłoki suchościeralnej ścierają się łatwo, choć warto pamiętać, że pozostawienie napisów czy rysunków na dłużej może spowodować, że będziemy musieli włożyć nieco więcej siły lub specjalnych środków do czyszczenia ścian sucho ścieralnych. Jest to normalne i zdarza się także w przypadku klasycznych tablic suchościeralnych.

Powłoki suchościeralne na ścianach, tak samo jak zwykłe tablice suchościeralne w długim okresie użytkowania wycierają się i nic w tym dziwnego. To całkowicie normalne zjawisko.

W przypadku ścian wykorzystywanych sporadycznie, usunięcie napisów po markerze może być bardzo łatwe, nawet przez kilka lat.

W miejscach, w których intensywnie piszemy markerami po ścianach, np. w biurach – systemy mogą wymagać częstszego odnawiania. Jednak odświeżenie tablicy jest dość proste. Polega na dokładnym wyczyszczeniu pozostawionych śladów po markerach, zmatowieniu powłoki i aplikacji kolejnej warstwy lakieru Hydrograff HP. Aby ściana mogła jak najdłużej spełniać swoją funkcję, kluczowa jest prawidłowa aplikacja produktów oraz użytkowanie powierzchni.

W razie dodatkowych pytań skontaktuj się z namiściana suchościeralna


Polecane produkty:

Lakier poliuretanowy Hydrograff HP

Lakier poliuretanowy Hydrograff HP

Farba do lamperii

Farba RD-Aquatop PU

Pędzel profesjonalny Heritage

Pędzel profesjonalny Heritage

Wałek z mikrofibry

Wałek z mikrofibry Roll Roy

Uchwyt do wałka malarskiego

Uchwyt do wałka

Zestaw do tablic suchościeralnych

Zestaw do tablic suchościeralnych

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *