Jeśli nie klimatyzacja, to co? Alternatywa dla klimatyzacji w upały.

Dach

Latem, gdy pojawiają się nieznośne upały poszukujemy rozwiązań, które mają pomóc nam je przetrwać. Jednym z coraz częstszych jest zakup klimatyzatorów lub całego systemu klimatyzacji do domów, biur czy mieszkań. Zakup oraz montaż tego typu urządzeń wiąże się niestety z wysokimi kosztami. Dokładając do tego również wyższe koszty eksploatacji, czyli wzrost rachunków za energię elektryczną uzyskujemy, poza chłodem, całkiem sporo dodatkowych wydatków. Jak zatem skutecznie i tanio walczyć z upałami? Jaką alternatywę dla klimatyzacji wybrać?

Na te pytania odpowiadamy w poniższej poradzie.

Zobacz film : „Biały Dach – Ograniczanie nagrzewania budynku.”

Ochrona termiczna dachu – przepis na walkę z upałem

Wszyscy doskonale wiemy, że słońce to naturalne źródło ciepła. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, iż odczuwalne ciepło słoneczne dociera do nas – nie z promieniowaniem ultrafioletowym, a z promieniowaniem podczerwonym. To właśnie promieniowanie podczerwone sprawia, że jest nam tak gorąco w upalne dni.

aplikacja roof white

Thermoflex pod panele fotowoltaiczne

W związku z tym proponujemy rozwiązanie polegające na stworzeniu na dachu wysoce elastycznej, bezszwowej i wodoodpornej powłoki, odbijającej promieniowanie podczerwone. System skutecznie ogranicza dostęp ciepła do budynku. Przeznaczony jest do stosowania na dachach płaskich i spadzistych o różnych podłożach.

O systemie

Stworzenie na dachu powłoki w białym kolorze sprawia, że podczerwień prawie się nie wchłania (w zależności od zastosowanego systemu ok. 70% do 80% fal podczerwonych jest odbijane). Dla porównania, czarny dach pochłania aż do 100% światła podczerwonego.

Dzięki zwiększonemu odbiciu powłoki w kolorze białym, przez dach wchłaniane jest mniej energii, co obniża temperaturę dachu i pomieszczeń znajdujących się pod nim. Badania przeprowadzone w Teksasie pokazują, że temperatura dachu białego przy pełnym nasłonecznieniu spadała do 34 °C. Różnica wynosiła 23 °C w porównaniu do dachu czarnego.

dach na kamerze termowizyjnej

Zdjęcia z kamery termowizyjnej z dachu, na którym zastosowano powłokę odbijającą ciepło Thermoflex.

Legenda:
Papa – 71°C – kolor pomarańczowy
Elastodeck – ok. 40°C – kolor jasny niebieski
Thermoflex – 34°C – kolor ciemny niebieski

Elastometal thermoflex

System na różne podłoża dachowe

Powłoka odbijająca światło może być wykonana na najpopularniejszych powierzchniach dachowych. Wystarczy dobrać odpowiedni system do rodzaju podłoża dachu:

Dachy z papy

Na podłoża bitumiczne proponujemy zastosowanie systemu: 1 x  pokrycie dachowe Elastodeck 0,25 kg/m2 + 1 x Powłoka redukująca przenikanie ciepła Thermoflex 0,25 kg/m2 . Farby można aplikować pędzlem, wałkiem lub natryskiem hydrodynamicznym.

gotowy dach roofwhite

Należy pamiętać, iż Thermoflex możemy stosować jedynie na w pełni uszczelnione dachy. W przypadku przeciekania, należy najpierw uszczelnić dach – system uszczelniania dachów bitumicznych.

dach przed elastodeck

Przed uszczelnieniem

dach uszczelniony elastodeck

Po uszczelnieniu Elastodeck

Dachy metalowe

Powłokę wysokorefleksyjną można również zastosować na dachach metalowych. W tym wypadku będzie to podkład antykorozyjny Elastometal z powłoką Thermoflex. W zależności od potrzeb, możemy użyć Elastometal tylko jako podkład lub zabezpieczyć dach przed korozją aplikując grubszą warstwę produktu – ochrona antykorozyjna dachów metalowych.

Zobacz poradę: Dach z tytan cynku – uszczelnianie i malowanie

Elastometal dach

Świetliki

W przypadku dachów z zamontowanymi świetlikami, proponujemy system malowania punktowego, polegający na dokładnym zakryciu świetlików. W ten sposób całkowicie odcinamy dostęp światła słonecznego z dachu. Na system składają się: podkład Multiprim i farba poliuretanowa Aquatop PU. Obie farby są jednoskładnikowe, wodorozcieńczalne, szybkoschnące (możliwość wykonania pracy w 1 dzień) i łatwe w użyciu. Wysoki poziom krycia pozwala łatwo zablokować promienie słoneczne.

Świetliki przed malowaniem

Świetliki przed malowaniem

Świetliki po malowaniu

Świetliki po malowaniu

Świetliki pomalowane

Dodatkowe zalety białego dachu

Poza oczywistym zyskiem w postaci zmniejszenia temperatury wewnątrz domu, zastosowanie powłoki odbijającej światło ma kilka znaczących zalet. Najważniejszą z nich jest ochrona powierzchni dachu przed niszczeniem pod wpływem zróżnicowanych warunków atmosferycznych.

Powłoką redukującą przenikanie ciepła – Thermoflex chroni dach przed nadmiernym gorącem oraz zapewnia odpowiednią dyfuzję pary wodnej. Zapobiega w ten sposób erozji podłoża bitumicznego, co pozwala ograniczyć koszty wydane na ewentualne naprawy dachu. System wydłuża żywotność dachu nawet do 10 lat!

gotowy dach roofwhite

Co z okresem zimowym?

Często spotykamy się z opinią, że czarne dachy pomagają ogrzać budynek zimą, więc biała farba zwiększy koszty wydawane na ogrzewanie w chłodniejsze miesiące. Zjawisko dogrzewania przez czarne dachy jest oczywiście obecne, jednak daje marginalne efekty.

Zgodnie z prawami fizyki, gorące powietrze jest lżejsze od chłodnego. W związku z tym w budynkach ciepłe powietrze gromadzi się najbliżej dachu, co znacznie zmniejsza skuteczność ogrzewania przez dach. Dodatkowo zimą, słońce nie wschodzi wysoko ponad horyzont, przez co pada na dach pod ostrzejszym kątem i mniej promieni słonecznych ma szansę ogrzać dach. Dzień w miesiącach zimowych jest również dużo krótszy niż latem, przez co czas ogrzewania drastycznie spada.

Dach biały Roofwhite

W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. 🙂

Polecane produkty

Powłoka refleksyjna Thermoflex

System do płytek

System farb do świetlików dachowych

Lekka membrana dachowa Elastodeck

Elastyczna farba antykorozyjna Elastometal

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *