Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym podpowiemy jak pomalować ściany w łazience – trwale i skutecznie przy zastosowaniu dwóch produktów – farby do łazienki na ściany Elastoflex oraz bezbarwnego lakieru Monovar PU.
Podczas wykańczania ścian w łazience za pomocą farby lub żywicy należy szczególnie zwrócić uwagę na dwie ważne kwestie.
- Zmywalność – powierzchnia powinna być łatwo zmywalna i odporna na detergenty.
- Równie ważna jest jej wodoszczelność, szczególnie w okolicach wanny i prysznica.
Standardowe farby, w tym także wysoce zmywalne powłoki epoksydowe i poliuretanowe nie posiadają dostatecznie wysokiej elastyczności i nie zapewniają wodoszczelności. W przypadku pracujących ścian, może dojść do pęknięcia powłoki malarskiej. Przez pęknięcie wilgoć przedostaje się do podłoża, a w konsekwencji pod postacią pary wodnej może odspajać farbę lub żywicę.
Spis treści:
2. Aplikacja farby wodoszczelnej
3. Aplikacja lakieru łatwo zmywalnego
Wodoszczelne ściany w łazienkach. Kilka wybranych, przykładowych realizacji.
Zobacz film: „Renowacja łazienki – metamorfoza, uszczelnienie, malowanie”
1. Przygotowanie podłoża
Przed aplikacją farb należy całkowicie usunąć silikon (z reguły farby nie mają przyczepności do silikonu) oraz zapewnić, aby podłoże było stabilne, czyste i w pełni suche. Zapewnienie suchego podłoża jest szczególnie ważne, ponieważ lakier Monovar PU tworzy nieprzepuszczalną dla pary powłokę. Jeżeli w podłożu zostanie zamknięta wilgoć, po czasie może się ona zamienić w parę, co z kolei spowoduje odspojenie farby. Bardzo ważne jest także uszczelnienie wszystkich styków, na przykład krawędzi między ścianą a brodzikiem. Zapobiegnie to podchodzeniu wilgoci pod farbę, które także może spowodować jej odspojenie.
Ściany w łazience przygotowane do malowania.
2. Aplikacja farby wodoszczelnej
W zależności od podłoża, przed aplikacją farby do łazienki Elastoflex, ściany należy zagruntować :
- Ściany z podłoża mineralnego – impregnat do podłoży mineralnych Unifix
- Ściany z płytek ceramicznych – podkład do zwartych podłoży Multiprim
Dla najlepszego zabezpieczenia ścian w łazience przed wilgocią oraz uzyskania dobrze zmywalnej powłoki sugerujemy zastosowanie poniższych systemów:
- Ściany pod prysznicem, przy wannie oraz ściany bardzo narażone na wodę – 4 x 200 g farby do łazienki Elastoflex + 2 x 100 ml lakieru Monovar PU
- Ściany w pozostałej części łazienki – 2 x 200 g farby Elastoflex + 1-2 x 100 ml lakieru Monovar PU
Aby uzyskać szczelność i odpowiednie zabezpieczenie ścian bardzo narażonych na kontakt z wodą należy nałożyć 800g/m2 farby Elastoflex. Nałożenie produktu w takiej ilości zapewnia wodoszczelność, ochronę przed wilgocią oraz mostkuje niewielkie pęknięcia.
W przypadku ścian w pozostałej części łazienki z reguły wystarczające jest nałożenie 400g/m2. Farba Elastoflex występuje w wielu kolorach z palety RAL oraz NCS, co pozwala na dużą dowolność w doborze koloru. Przed aplikacją farbę należy dokładnie wymieszać, a następnie aplikować za pomocą pędzla, wałka lub napędu hydrodynamicznego. Kolejne warstwy należy nanosić po ok. 6-8 godzinach przy temperaturze ok. 20°C i średniej wilgotności. Wyższa temperatura skraca ten czas. Analogicznie przy niższej temperaturze czas do ponownego przemalowania wydłuża się.
Zobacz również poradę: Remont łazienki – tania metamorfoza małej łazienki w bloku
Ściany w łazience pomalowane farbą do łazienek Elastoflex
3. Aplikacja lakieru łatwo zmywalnego
Uprzednio pomalowaną ścianę należy wykończyć bezbarwnym lakierem poliuretanowym, który stworzy powierzchnię łatwo zmywalną. Aplikację lakieru rozpoczynamy po upływie pełnych 24 godzin od zakończenia aplikacji farby (należy unikać sytuacji, w której kończymy malować o 17 wieczorem a do malowania wracamy o 8 rano).
Zalecana aplikacja 2 warstw lakieru Monovar PU przy wydajności ok. 10 m2/l na warstwę. Nie należy nakładać zbyt grubych powłok (mniej niż 6m2 z litra). Lepiej nałożyć 2 cienkie powłoki niż 1 grubą.
Drugą powłokę nakładamy po 1 – 4 godz. po aplikacji 1 warstwy w zależności od temperatury i wilgotności.
Tak pomalowana powierzchnia schnie 7 dni do uzyskania pełnej odporności chemicznej. Po tym czasie można przystąpić do aplikacji silikonu.
Zobacz również poradę: Zmywalna ściana w kuchni – jak wykonać?
Masz pytania? skontaktuj się z nami.
Polecane produkty