Usuwanie farby – jak usunąć starą farbę?

Ikona pędzel


Istnieje wiele powodów, dla których może być konieczne usunięcie starej farby. Stare farby mogą się miejscowo łuszczyć, pękać, odspajać od podłoża co nie wygląda estetycznie. Usunięcie starej farby pozwala również na przygotowanie podłoża do ponownego malowania. Dodatkowo wykonanie tego zabiegu może być konieczne, jeśli zauważy się oznaki wilgoci czy ogniska rdzy.


Usuwanie starej farby


Zobacz film: „Usuwanie farby z betonu, drewna, stali – środek do usuwania farby Scalpex NW”

 

Starą farbę można usunąć na wiele sposobów. Najbardziej powszechne z nich są metody mechaniczne.

Usuwanie mechaniczne farby przy pomocy odpowiednich narzędzi:

  • skrobak – metoda skuteczna tylko w przypadku, gdy stara farba nie trzyma się zbyt mocno podłoża
  • papier ścierny – szczególnie stosowany przy matowieniu powierzchni przed ponownym malowaniem, jest łagodniejszy niż szlifierka przez co stosowanie tego narzędzia zmniejsza ryzyko delikatnego uszkodzenia podłoża
  • szlifierka – narzędzie stosowane szczególnie w przypadku kiedy powierzchnia na której znajdują się stare powłoki malarskie posiada delikatne niedoskonałości, metoda ta pozwala również uwydatnić nierówności oraz rysy znajdujące się na powierzchni aplikacji na skutek usunięcia luźnych elementów
  • piaskowanie – oczyszczanie powierzchni za pomocą strumienia piasku i powietrza, sprawdza się w przypadku usuwania starych farb z dużych powierzchni, wymaga stosowania specjalnego sprzętu (sprężarki ze zbiornikiem) przez co jest to kosztowna metoda

Przedstawione metody są czasochłonne oraz nie gwarantują skuteczności w każdym z przypadków.


Alternatywnym rozwiązaniem do usuwania mechanicznego jest chemiczne usuwanie farby. Stosowanie tego rodzaju metod jest najbardziej bezpieczne dla materiału, ponieważ nie naraża na uszkodzenia jego struktury. Doskonale sprawdza się w usuwaniu starej farby z trudno dostępnych miejsc oraz w sytuacjach gdy nie możemy stosować metod mechanicznych (np. ze względu na pylenie). Jednak bardzo ważne jest, aby stosowany środek był dopasowany do rodzaju podłoża z którego chcemy usunąć farbę. W przeciwnym razie to rozwiązanie może nie być skuteczne.

W naszej ofercie posiadamy wysokowydajny preparat do usuwania starej farby Scalpex NW . Produkt ten, bazuje na kombinacji częściowo biodegradowalnych rozpuszczalników, dzięki czemu jest praktycznie bezwonny podczas aplikacji. Jest to produkt powodujący odspojenie powłok malarskich ze zróżnicowanych powierzchni w tym metal, beton, drewno. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku renowacji gładkich powierzchni takich jak metal, aluminium.


Usuwanie starej farby

Usuwanie starej farby z żelaza po 5 minutach
od zastosowania preparatu do usuwania starej farby Scalpex NW.


Scalpex NW skutecznie i szybko (3-15 minut) odspaja większość farb jednoskładnikowych takich jak: farby ftalowe/ alkidowe, akrylowe, chlorokauczukowe, olejne, elastomery, farby proszkowe, drogowe.

W przypadku farb dwuskładnikowych działanie środka jest ograniczone. Tego rodzaju powłoki z reguły ulegają odspojeniu w ciągu pierwszych kilkudziesięciu minut, jednak w niektórych przypadkach proces ten trwać może nawet kilka godzin. Skuteczność oraz czas trwania usuwania farby w tym przypadku jest również zależne od rodzaju podłoża:

  • farby dwuskładnikowe nałożone na zwarte podłoża takie jak metal, aluminium – możemy uzyskać pełne odspojenie powłoki, z reguły w ciągu pierwszych kilkudziesięciu minut, jednak w niektórych przypadkach czas ten może wydłużyć się nawet do kilku godzin – zobacz testy
  • farby dwuskładnikowe nałożone na bardziej porowate podłoża – z reguły uzyskujemy lekkie rozpuszczenie powłoki.

W związku z powyższym w przypadku usuwania dwuskładnikowych farb/żywic epoksydowych lub poliuretanowych sugerujemy przeprowadzenie próby.

Zapraszamy do przejrzenia wyników z przeprowadzonych testów usuwania różnych rodzajów farb.


Jak usunąć farbę za pomocą środka Scalpex NW?


Usuwanie farb za pomocą preparatu Scalpex NW jest bardzo łatwe. Środek usuwa farbę pozostawiając powierzchnię nienaruszoną. W przypadku drewna, należy wykańczać wiórami stalowymi.


  1. Preparat do usuwania farb Scalpex NW należy nałożyć równomiernie na powłokę malarską.
  2. Aplikacja Scalpex NW

  3. Należy odczekać z reguły 3 – 45 min., aby środek mógł zareagować. Grube powłoki niektórych produktów mogą wymagać dodatkowego traktowania – w niektórych przypadkach czas ten może wydłużyć się nawet do kilku godzin – zobacz testy.
  4. Działanie Scalpex NW

  5. Następnie należy usunąć łuszczącą się starą farbę szpachlą lub skrobakiem.
  6. Usuwanie starej farby

  7. Po użyciu należy oczyścić powierzchnię preparatem czyszcząco-odtłuszczającym, świeżą wodą lub benzyną lakową i przed nałożeniem powłoki całkowicie osuszyć.


Środki do usuwania farb to substancje chemiczne które mogą gazować. Z tego powodu ciśnienie w opakowaniu wzrasta. Należy ostrożnie, powoli otwierać opakowania, aby uniknąć efektu szybkiej zmiany ciśnienia co może powodować rozprysk materiału.

Masz pytania? skontaktuj się z nami.

 

Środek do usuwania farby Scalpex NW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *