Wylewanie wylewki samopoziomującej cementowej Uzin 170

Ikona posadzki


Aplikacja mineralnej wylewki samopoziomującej wylewki samopoziomującej cementowej Uzin Level Star 170 to ekonomiczny sposób na skuteczne wyrównanie posadzki. Masa samopoziomująca wykończona dodatkowo żywicą epoksydową Hydropox stanowi idealne rozwiązanie w przypadku posadzek o lekkim i średnim narażeniu mechanicznym, takich jak parkingi wewnętrzne, hale magazynowe i wszelkie pomieszczenia o industrialnym charakterze.
Poniższe trzy zdjęcia (od lewej) przedstawiają posadzkę przed aplikacją wylewki, po oraz finalny efekt po aplikacji żywicy epoksydowej.


posadzka przed aplikacją wylewki

Posadzka po aplikacji wylewki

Posadzka betonowa po aplikacji żywicy epoksydowej


W poniższej poradzie pokazujemy jak krok po kroku dokonać aplikacji wylewki w warstwie o grubości ok. 3mm pod żywicę epoksydową:Zobacz także film: „Wylewka samopoziomująca – aplikacja krok po kroku – Uzin 170”


1. Przygotowanie podłoża


1.1. Szlifowanie/śrutowanie


W przypadku mineralnych mas samopoziomujących beton przed aplikacją musi być w pełni suchy (wilgotność poniżej 2%) oraz odpowiednio przygotowany, tzn. przeszlifowany lub ześrutowany. Szlifowanie lub śrutowanie pozwala pozbyć się luźnych elementów na posadzce, poprawia przyczepność mas mineralnych do podłoża, otwiera pory w posadzce betonowej. Jest to kluczowy etap podczas przygotowania podłoża do aplikacji.


Szlifowanie posadzki

Szlifowanie posadzki.
Zobacz film.


Śrutowanie posadzki

Śrutowanie posadzki.
Zobacz film.

1.2. Gruntowanie


Przeszlifowaną lub ześrutowaną posadzkę gruntujemy przy użyciu odpowiedniego gruntu.(Uzin PE 360, Dopox 30-34). Do pracy został uniwersalny grunt epoksydowy do betonu Dominator Dopox 30-34.

Zaraz po zagruntowaniu, mokra posadzka została przysypana drobnoziarnistym piaskiem kwarcowym, Powstał w ten sposób mostek sczepny, czyli idealne podłoże pod względem przyczepności dla aplikacji mas samorozlewnych.

Gruntowanie Dopox 30-34

Tworzenie mostka sczepnego

Mostek sczepny

Naprawiana posadzka betonowa przedstawiona w tej poradzie, posiadała bardzo duże ubytki i liczne mikro szczeliny, które po zagruntowaniu podłoża należało wypełnić przy użyciu odpowiedniej zaprawy żywicznej.
Do pracy został użyty grunt epoksydowy do betonu Dominator 30-34 wraz z piaskiem kwarcowym.

Zapraszamy również do obejrzenia filmu z wypełniania ubytków: Wypełnianie ubytków w posadzce zaprawą żywiczną.

Wypełnianie drobnych ubytków


Tak przygotowane podłoże nadaje się do wylania masy samopoziomującej cementowej Uzin Level Star 170, aplikowanej w grubości ok. 3mm (4,5kg/m2 przy grubości ok 3mm).

Uwaga! Przed przystąpieniem do aplikacji należy pamiętać o zabezpieczeniu dylatacji i wszelkich miejsc, które nie mają zostać zalane masą samorozlewną.


zabezpieczenie powierzchni przed wylewką


zabezpieczanie przed wylewką


2. Przygotowanie do aplikacji wylewki


Przed przystąpieniem do aplikacji należy przygotować wszelkie niezbędne narzędzia, czyli: rakle z odpowiednim wkładem ząbkowym, dostosowanym do porządnej grubości wylewki, wałek z kolcami do odpowietrzania, buty z kolcami oraz wszelkie narzędzia potrzebne do wymieszania masy.

Uwaga! Czas aplikacji produktu to zaledwie 30 minut (30min: wylewanie, zaciąganie, odpowietrzanie), warto więc zwrócić uwagę aby do każdej funkcji wykonywanej podczas aplikacji produktu przydzielić minimum 1 osobę. Jest to szczególnie ważne przy większych projektach. Dzięki temu będziemy w stanie zachować ciągłość prac podczas wylewania masy.3. Przygotowanie wylewki samopoziomującej


Bezpośrednio przed aplikacją masę samopoziomującą cementową Uzin Level Star 170 mieszamy z wodą (6,5 litra na worek 25kg). W przypadku wylewek zalecamy najpierw wlać do pojemnika odmierzoną ilość wody, a następnie wsypać worek z zaprawą. Dzięki temu masa nie będzie przyklejała się do dna i ścianek pojemnika.


Mieszamy przy użyciu wolnoobrotowego mieszadła mechanicznego z końcówką odpowiednią dla ilości mieszanego materiału, aż do uzyskania jednorodnej, zawiesisto-płynnej masy wolnej od grudek.
Od momentu wymieszania mamy ok. 30 min na całkowite wykonanie pracy. (przy temperaturze 20oC, wilgotności względnej powietrza ok. 65%).


Uwaga! Unikaj przewodnienia masy. Wlej odpowiednią, odmierzoną ilość wody podaną przez producenta. (6,5 litra worek 25kg).


Mieszanie wylewki gif


4. Aplikacja


Przystępujemy do aplikacji masy samopoziomującej cementowej Uzin Level Star 170.
Zaraz po wymieszaniu punktowo, w niewielkich odstępach rozlewamy zaprawę, a następnie rozprowadzamy za pomocą rakli z ząbkami (zużycie: 4,5kg/m2).


Wylewanie masy Uzin Level Star 170


Zaciąganie masy samorozlewnej

Od razu po aplikacji raklą przystępujemy do odpowietrzania za pomocą wałka z kolcami.

Uwaga! Odpowietrzanie należy wykonywać możliwie szybko, w przeciwnym razie na posadzce mogą powstać widoczne ślady po wałku. Wylewki nie należy odpowietrzać zbyt długo – jej konsystencja wraz z upływem czasu ulega zmianie – istnieje więc ryzyko wystąpienia tzw. skórki pomarańczy, a w konsekwencji zniwelowanie efektu gładkiego wykończenia.

Po wykonaniu części posadzki dalsze czynności związane z aplikacją wykonujemy analogicznie, na kolejnych fragmentach posadzki betonowej.


Odpowietrzanie masy samorozlewnej


5. Czas schnięcia i użytkowanie


Po ok. 2 godzinach wylewka jest odporna na lekki ruch pieszy (przy temperaturze 20°C, wilgotności względnej powietrza ok. 65%). Jednak dla uzyskania pełnej odporności sugerujemy odczekanie min. 24h. Należy również pamiętać, że większość nawierzchni żywicznych dodatkowo wymaga w pełni suchego podłoża (czas schnięcia: z reguły ok. 24h/1 mm grubości).


Posadzka po aplikacji masy samorozlewnej


Gdy uzyskamy w pełni suchą wylewkę możemy przystąpić do jej przeszlifowania celem uszorstnienia podłoża i usunięcia mleczka cementowego. Pomimo dużej ilości ubytków i nierówności jakie początkowo posiadała posadzka, efekt wyrównania uzyskany po aplikacji masy samopoziomującej, w przypadku parkingu podziemnego jest w pełni satysfakcjonujący.


Szlifowanie masy samorozlewnej


6. Co dalej?


Po przeszlifowaniu suchej już masy samopoziomującej cementowej Uzin Level Star 170 możemy przystąpić do wykończenia posadzki.
Produkt nadaje się zarówno pod układanie wszystkich rodzajów tekstylnych i elastycznych wykładzin podłogowych, parkietów, podłóg drewnianych jak i płytek ceramicznych lub żywic.

W naszej ofercie posiadamy żywice przeznaczone do zastosowania na wylewki samopoziomujące.

W razie pytań prosimy o kontakt.

Zapraszamy również do obejrzenia filmu: Żywica na wylewki samopoziomujące, mineralne.


Gotowa posadzka parkingowaPolecane produkty:

Masa Uzin Level Star 170

Grunt epoksydowy – Dominator DoPox® 30-34

Piasek kwarcowy do żywic

Rakla z kolcami do wylewek

Wałek z kolcami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *