Czym malować mosiądz i miedź?

Ikona antykorozja

W poniższej poradzie doradzamy w doborze farby do miedzi i mosiądzu.

Miedź i mosiądz to materiały, które z reguły zapewniają dużo lepsze zabezpieczenie przed korozją niż czarna stal, lecz należy wziąć po uwagę to, że nadal mogą one korodować. W związku z tym lepiej jest je zabezpieczyć.

 

Miedź próbka

Dach z mosiądzu

W przypadku malowania miedzi oraz mosiądzu doskonale sprawdza się farba do miedzi i mosiądzu Monoguard. To wysoko wytrzymała, wodorozcieńczalna, antykorozyjna farba podkładowo-nawierzchniowa.
Farba Monoguard doskonale kryje kolorem oraz zapewnia długotrwałe zabezpieczenie antykorozyjne. Sprawdza się idealnie w przypadku małych, oraz wielkopowierzchniowych prac dzięki łatwości aplikacji oraz wyjątkowo szybkiemu czasowi schnięcia.

 

Zobacz także film: „Antykorozja – 6h pracy – 15 lat trwałości”

 

Farba do miedzi i mosiądzu Monoguard – najważniejsze właściwości:

 

 • bardzo dobra przyczepność do miedzi, mosiądzu i innych metalowych podłoży
 • długoletnia żywotność, trwałość w warunkach zewnętrznych, wysoka odporność na UV
 • wysokiej jakości dodatki antykorozyjne i ochrona antykorozyjna
 • wysoka rozlewność – doskonale się rozprowadza i wygląda
 • odporna na uderzenia
 • podkład i nawierzchnia w jednym
 • bardzo szybki czas schnięcia – do dotyku 1 – 2 h | do przemalowania 1 – 4 h (w zależności od temperatury i wilgotności)
 • jednoskładnikowa farba wodorozcieńczalna
 • posiada atest PZH potwierdzający, że może być stosowana do antykorozyjnego zabezpieczania konstrukcji w pomieszczeniach mieszkalnych, użyteczności publicznej, przemysłowych, w tym branży spożywczej (bez bezpośredniego kontaktu z żywnością)

Przygotowanie podłoża

 

Powierzchnie sezonowane

W przypadku powierzchni sezonowanych (wystawionych na działanie warunków atmosferycznych), przed przystąpieniem do aplikacji farby do miedzi i mosiądzu Monoguard należy przygotować podłoże do stopnia St2 lub Sa2. Na powierzchni nie może być oleju, smaru, pyłu, słabo przylegającej rdzy lub zendry, luźnych powłok malarskich i obcych zanieczyszczeń. Podłoże można przygotować z użyciem narzędzi ręcznych (skrobanie, szczotkowanie, szlifowanie), a następnie odtłuścić i spłukać wodą. Jednak najefektywniejszą metodą jest zmycie podłoża za pomocą myjki ciśnieniowej z rotacyjną dyszą pod ciśnieniem min. 300 barów. Użycie tego sposobu umożliwia usunięcie luźnej rdzy oraz luźnych powłok malarskich. Pozostawia podłoże czyste, stabilne, gotowe do malowania.

Pokazujemy tę technikę na odnawianej elewacji budynku z blachy aby wykazać jej skuteczność. Pamiętajmy, że przed aplikacją farby podłoże musi porządnie wyschnąć.

 

przygotowanie podłoża gif

 

Nowa miedź

Przyleganie powłok malarskich do nowych powierzchni jest gorsze niż sezonowanych podłoży. Dlatego w przypadku malowania nowej miedzi, należy zwrócić szczególną uwagę na przygotowanie podłoża. Ponadto należy przeprowadzić test przyczepności.

Przyczepność farby do miedzi i mosiądzu Monoguard jest dobra, ale nie doskonała do miedzi (GT2 zgodnie z ISO 2509), gdy miedź jest tylko odtłuszczona za pomocą preparatu Oil Remover lub innego neutralnego detergentu. Gdy miedź jest czyszczona 10% roztworem kwasu solnego i spłukiwana wodą, przyczepność jest doskonała (GT0). Podczas testów, czyszczenie za pomocą 10% roztworu kwasu solnego nie zmieniało wyglądu miedzi. Jednak oczywiście zalecamy przeprowadzenie próbnego czyszczenia na mniejszej powierzchni, aby potwierdzić, że efekt estetyczny będzie satysfakcjonujący.

 

Aplikacja farby Monoguard

 

Aplikacji farby do miedzi i mosiądzu Monoguard można dokonywać za pomocą pędzla, wałka lub natrysku hydrodynamicznego:

  • aplikacja natryskiem hydrodynamicznym – wydajność od 4,5 m2/l na warstwę
  • aplikacja pędzlem – wydajność od 6-8 m2/l na warstwę
  • aplikacja wałkiem – wydajność od 10 m2/l na warstwę

Dla najlepszych efektów zalecamy aplikację przy użyciu natrysku hydrodynamicznego. Należy również pamiętać, że wybór narzędzia do aplikacji wpływa na grubość aplikowanej warstwy. Aplikacja warstw o odpowiedniej grubości jest kluczowa do stworzenia trwałego zabezpieczenia antykorozyjnego..

W zależności od środowiska korozyjności sugerujemy aplikację produktu wg. następującego podziału:

   • Środowisko C3 – miejskie i lekkie przemysłowe – 1 x Monoguard (wydajność 5,5m²/l)
   • Środowisko C4 – przemysłowe – 2 x Monoguard (wydajność 10m²/l)
   • Środowisko C5 – przemysłowe agresywne i morskie – 2 x Monoguard (wydajność 5,5m²/l)

Farba Monoguard posiada wykończenie w pół-połysku. W celu uzyskania wykończenia w satynie lub macie sugerujemy dodatkowo pokryć farbę lakierem Monoguard Clear.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu.

 

Zobacz także film: „Bezbarwne lakierowanie zardzewiałej stali”

 

Polecane produkty:

Farba na miedź i mosiądz Monoguard

Lakier antykorozyjny Monoguard Clear

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *