Jak naprawić popękaną posadzkę betonową?

Ikona posadzki

 

W poniższej poradzie przedstawiamy skuteczny sposób na wypełnianie ubytków, rys i nierówności w posadzce betonowej. System służy zarówno do wykonania drobnych napraw jak i wielkopowierzchniowych posadzek.
Do prac użyta jest żywica Dominator 30-34 oraz masa uzyskana z wymieszania Dominator 30-34 wraz z piaskiem kwarcowym lub mączką kwarcową.

 

 

Zobacz także film: „Wypełnianie ubytków w posadzce zaprawą żywiczną”

 

1. Przygotowanie podłoża

 

Pracę należy rozpocząć od dokładnego szlifowania posadzki, dzięki któremu usuwane jest mleczko cementowe oraz wszelkie zabrudzenia. Ponadto szlifowanie pozwala odsłonić wcześniej niewidoczne rysy lub ubytki posadzki.
Do szlifowania zalecamy użycie szlifierki wyposażonej w głowicę do betonu lub filcowej przystawki z papierem ściernym.
Jeżeli beton wymaga mocniejszego przygotowania, wtedy konieczne może być wykonanie mocnego szlifowania za pomocą głowicy z tarczami diamentowymi lub śrutowania.

Zobacz film: Szlifowanie posadzki z betonu.

 

Szlifowanie posadzki

Ręczne szlifowanie posadzki

Po przeszlifowaniu posadzkę należy odpylić. Przed aplikacją gruntu epoksydowego Dominator 30-34 podłoże musi być czyste, suche odtłuszczone i stabilne. Po prawidłowym przygotowaniu podłoża na posadzce można dostrzec wcześniej niewidoczne defekty posadzki – należy je naprawić. Zanim jednak przystąpimy do wypełniania ubytków musimy odpowiednio zagruntować podłoże. Również przy użyciu żywicy gruntu epoksydowego Dominator 30-34.

 

Posadzka po śrutowaniu

 

Ubytki w posadzce betonowej

2. Gruntowanie

 

Grunt epoksydowy Dominator 30-34 to produkt dwuskładnikowy. Aktywator należy dodać do bazy i wymieszać mechanicznie przez 3 do 5 minut, aż do uzyskania jednorodnej masy.
Czas stosowania po wymieszaniu dwóch składników to 30 min (przy temp. ok. 20°C). Po tym czasie produkt nie nadaje się do użycia nawet jeśli da się nim jeszcze malować.

 

Dominator 30-34 łączenie produktów

 

Dominator 30-34 mieszanie

Aplikujemy za pomocą wałka lub w przypadku mniejszych prac, miejscowo przy użyciu pędzla. Po co najmniej 24h ale nie później niż po 48h od aplikacji warstwy gruntującej przystępujemy do wypełniania ubytków w posadzce. Przy miejscowych naprawach do wypełniania ubytków można przystąpić zaraz po gruntowaniu.

 

Gruntowanie

 

Dominator 30-34 gruntowanie

Zagruntowana posadzka betonowa

 

3. Wypełnianie ubytków

 

Aby uzyskać odpowiednią konsystencję masy naprawczej należy wymieszać dwa składniki gruntu epoksydowego Dominator 30-34, a następnie powoli dodać mączkę kwarcową lub piasek kwarcowy do momentu, aż mieszanina uzyska gęstość łatwej do nakładania szpachli. Każda posadzka jest inna, dlatego konsystencję masy należy dostosować do własnych potrzeb. W naszej ofercie posiadamy zarówno mączkę jak piasek kwarcowy o trzech różnych stopniach granulacji.

 

Dodawanie piasku kwarcowego

 

Mieszanie masy naprawczej

Grunt epoksydowy Dominator 30-34 może służyć zarówno do uzupełniania drobnych pęknięć i ubytków jak również do modelowania większych spadków lub podjazdów.
W zależności od potrzeb, na każdy kg żywicy Dominator 30-34 można dodać od 1 do 8kg piasku kwarcowego:

 

  • Dodając 1-2kg piasku lub mączki kwarcowej na 1kg żywicy uzyskujemy produkt płynny, idealny do zapełniania drobnych szczelin.
  • Dodając ok. 3kg piasku na 1kg żywicy uzyskujemy łatwą do rozprowadzania, pół-płynną zaprawę.
  • 4-8kg piasku na 1 kg żywicy pozwala uzyskać masę przypominającą zaprawę murarską, którą trzeba rozprowadzić i wyrównać za pomocą pacy.

 

W zależności od grubości wypełnienia, masa powinna schnąć kilka – kilkanaście godzin. Najlepiej pozostawić masę na ok. dobę do uzyskania wstępnego utwardzenia.

 

Wypełnianie ubytków

 

Wypełnianie pęknięć w posadzce

 

Wypełnianie rys w posadzce

Tak przygotowana posadzka jest gotowa do dalszej aplikacji żywicy epoksydowej. Jednak w przypadku przedstawianej pracy, na zagruntowane podłoże będzie aplikowana mineralna masa samorozlewna. W związku z tym, dla poprawy przyczepności stworzony został tzw. mostek sczepny, czyli świeżą żywicę przysypano drobnym kwarcem.

Ciąg dalszy prac znajdziesz w poradzie: Wylewanie wylewki samopoziomującej cementowej Uzin 170.

 

Naprawiona posadzka betonowa

Mostek sczepny

 

W razie pytań prosimy o kontakt.

 

Polecane produkty:

Grunt epoksydowy – Dominator DoPox® 30-34

Piasek kwarcowy do żywic

Masa Uzin Level Star 170

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *